запам'ятайте / запишіть
повідомте, що ви знайшли інформацію
на сайті "Map.cn.ua - Карта Чернігова"

Поради юриста: що робити, якщо затопили сусіди

У житті кожного мешканця багатоповерхового будинку може статися така неприємна ситуація як затоплення квартири сусідами. Причини такої неприємності можуть бути різні, зазвичай це прикра випадковість. Пошкодження майна в подібній ситуації може бути незначним, а іноді відновлення майна, речей, ремонт приміщення може обійтися власникам досить великих сум грошей. Проте така проблема потребує правильного, компетентного вирішення. Знання того, як діяти власнику майна для захисту його прав, отримання відшкодування після затоплення та попередження такої ситуації у майбутньому, є дуже важливими.
 


Як показує практика, сваритися з сусідами не потрібно, адже здебільшого затоплення – це випадковість. У тому випадку, якщо винуватець не планує відшкодовувати шкоду, теж не потрібні сварок. І в першому, і в другому випадках необхідно зосередитися на фіксуванні та правильному оформленні факту затоплення та пошкодження майна. Це в майбутньому може стати доповненням до заяви до суду, якщо це буде потрібно.
 

Поради юриста щодо дій у разі затоплення приміщення


Незважаючи на причину проблеми, її обставини, на те, хто є винуватцем (ЖЕК, сусіди), кожен має право вимагати від винуватця відшкодування завданих збитків. Але для того, щоб отримати це відшкодування у стислий термін та в повному обсязі, необхідно обов'язково правильно діяти відразу після виявлення проблеми.


Порядок дій у разі затоплення квартири:

  1. Спочатку необхідно зафіксувати факт затоплення на фото та бажано на відео. Ці цифрові докази повинні містити дату та час зйомки.
  2. Наступним кроком має стати документальна фіксація пошкоджень. Для цього необхідно звернутися до експлуатаційної організації, що обслуговує будинок (ЖЕК, ОСББ, кооператив тощо) та скласти акт про затоплення квартири – роз'яснює юрист Альва Прайвесі.
  3. Пошук винуватця. Не завжди сусіди вище поверхом можуть бути винуватцями, іноді причиною затоплення є несправність труб, їхній неналежний стан, ремонтні роботи, протікання покрівлі тощо. З'ясувавши це, необхідно такі дані теж задокументувати.
  4. Далі слідує оцінка пошкоджень, яка допоможе в суді довести суму збитків. Зазвичай до цього завдання залучаються незалежні експерти чи експертні організації.
  5. Якими б не були обставини цієї неприємної ситуації, необхідно спробувати домовитись із винним. Нерідко сусіди порозуміються, доходять до певного консенсусу і вирішують конфлікт без звернення до суду.
  6. Крайній крок – це звернення до суду. До нього, про всяк випадок, необхідно готуватися з перших хвилин виявлення факту залиття, документуючи та оформляючи належним чином. Але, у разі недосягнення домовленостей із винною у затопленні приміщення особою, слід звернутися з позовною заявою до суду за місцем заподіяння шкоди.


Як скласти акт про залиття квартири?


Одним із головних пунктів є складання акта про затоплення квартири. Його складають із представниками експлуатаційної організації, яка обслуговує будинок. У такому документі обов'язково має бути зазначено:

  • дата складання документа;
  • ПІБ та посади представників експлуатаційної організації, членів комісії, які обстежують затоплене житло;
  • ПІБ власника житла, адреса квартири, яка була пошкоджена внаслідок залиття;
  • ПІБ винуватця залиття, адреса квартири;
  • причини затоплення та їх характер;
  • обсяги матеріальних збитків (список пошкодженого майна, його орієнтовна вартість, необхідність ремонту приміщення тощо);
  • висновки комісії щодо встановлення провини особи, через яку сталася подія.


Тільки після правильного оформлення акта про затоплення квартири, в якому будуть зазначені причини виникнення аварії, її обсяги, перелік та опис пошкодженого майна, логічно переходити до етапу оцінки завданих збитків та початку певних юридичних процедур, звертатися до адвоката за правовою допомогою тощо.