Кожна жінка народжується з певною кількістю яйцеклітин у яєчниках, які дозрівають у процесі життя протягом репродуктивного віку. При цьому заповнити їх неможливо, тому що з моменту першої овуляції клітини дозрівають і виходять у порожнину матки. Яйцеклітини, що залишилися, піддаються впливу шкідливих факторів — тому чим старша жінка, тим більша ймовірність народження дитини з генетичними аномаліями.
Через цю закономірність у репродуктивній медицині часто використовується поняття оваріальний резерв. Це термін, що означає здатність яєчників стабільно продукувати життєздатні яйцеклітини протягом кожного циклу. Їм забезпечується можливість завагітніти, тому найчастіше необхідність його визначення виникає при пошуку причин безпліддя та спробах проведення ЕКЗ. У цій статті ми розберемо, як визначають оваріальний резерв та які фактори впливають на його величину.
Що впливає величину резерву
Оваріальний резерв прогресивно знижується протягом життя у кожної жінки, проте деякі фактори прискорюють цей процес або можуть бути причиною низьких показників:
- генетична схильність - якщо у жінок у роді кількість фолікулів була знижена;
- шкідливі зовнішні чинники – алкоголь, куріння, опромінення;
- аутоімунна патологія;
- ендокринні порушення.
Також вагомим фактором вважається вік: чим жінка старша, тим гірше регулюється процес овуляції та дозрівання яйцеклітин.
Як визначають оваріальний резерв
Щоб оцінити аваріальний резерв, необхідно провести повне обстеження:
- Оцінка анамнезу жінки. Так виявляються перелічені вище фактори – наявність шкідливих звичок, аналогічні випадки у роді, вік.
- Визначення рівня антимюллерового гормону. Його зниження означає, що зменшилася кількість антральних фолікулів, що свідчить про недостатній резерв.
- Проведення УЗД яєчників. У нормі у яєчнику має визначатися близько шести антральних фолікулів. Якщо це число менше, аваріальний резерв знижено.
- Визначення рівня ФСГ. За його підвищення можна запідозрити зниження кількості фолікулів.
- Виявлення тривалості менструального циклу. Як правило, при зниженні оваріального резерву він також коротшає до 20 днів, тому що організм намагається збільшити частоту овуляції та ймовірність завагітніти.
Щоб оцінити аваріальний резерв, рекомендують провести ці дослідження. Це необхідно для отримання точної картини, складання ефективного плану боротьби з безпліддям або проведення ЕКЗ.