Реклама Чернигова:
назад
Реклама Чернигова
™Бюро Переводов™ (Переводы, Перевести документ, Переклад, Перекласти документ, Нотариальное заверение, Срочно перевести документ, Легализация, Апостиль, Посвідчення, Перевод, Translate, Translation.)

Правовой центр "Юрконсалтинг" (юридические услуги)

Меню компании:
показать
Новость за 01-07-2014  |  11 лет назад!

Що таке фермерське господарство, та як його створити?

Що таке фермерське господарство, та як його створити?
 
 
               Підприємства, які працюють в аграрному бізнесі , чи ще збираються працювати в аграрному бізнесі все частіше звертають увагу на таку форму підприємства, як фермерське господарство (надалі ФГ), це і не дивно тому що  така форма підприємства має цілу низку сприятливих факторів:
·         ФГ надає можливість працювати в спеціальному податковому режимі (як заведено фіксований сільськогосподарський податок);
·         Виключно сімейний характер ведення такого роду бізнесу, зводить до мінімуму можливості рейдерських схем та захватів;
·         Істотно нижчі законодавчі ризики  пов’язані з площею земель;
·         Надання можливості поза конкурентного отримання земельних ділянок у власність чи оренду із державної та комунальної власності(ч.2 ст. 134 Земельного кодексу України);
·         Власники ФГ мають  можливість безоплатно приватизувати земельні ділянки отримані в користування(ст.22 Земельного кодексу України) та інше.
Виходячи з вищевикладеного інтерес до такої форми підприємництва не вщухає, але ФГ має не мало відмінностей від таких форм як Сільськогосподарське  товариство з обмеженою відповідальністю, Приватне сільськогосподарське підприємство та інші види товариств, але навіть враховуючи той фактор, що ЗУ «Про фермерські господарства» був затверджений в 2003 році, у аграрного бізнесу і досі виникає дуже багато питань пов’язаних з створенням ФГ , діяльності ФГ та інших запитань.
 
Хто може створити фермерське господарство?
Відповідно до ЗУ «Про фермерські господарства» створити ФГ можуть лише громадяни України . Іноземці, особи без громадянства або особи які перебувають на території України тимчасово на законних підставах не мають права на створення фермерських господарств. Зазначений підхід повністю відповідає вимогам  земельного законодавства України яке передбачає обмеження прав на земельні ділянки не резидентів України , а саме ч.2 ст.81 та ч.2 ст.82 Земельного кодексу України (далі ЗКУ)
Крім того, такого роду господарство створюється лише фізичними особами, та враховуючи той факт, що засновниками та членами ФГ можуть бути лише особи, які є в родинних відносинах між собою як зазначено в ЗУ «Про фермерські господарства» (далі Закону про ФГ) , відчуження корпоративних прав на користь юридичної особи або фізичної особи яка не перебуває з власником ФГ в родинних відносинах не  можлива, не дивлячись на те що ФГ  має статус юридичної особи. Такого роду обмеження пов’язані з тим, що ФГ є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи.
Фермерське господарство може мати як одного так і більше засновників, але засновники, що є обов’язковою вимогою повинні бути пов’язані родинними або сімейними відносинами. Таку вимогу законодавець зробив обов’язковою з тих підстав, що свого часу фермери дуже сильно зловживали правом на приватизацію земельних ділянок в межах норм передбачених п.а ч.1  ст.121 ЗКУ  та  ч.2 ст.13 Закону про ФГ. В зв’язку з  масовою спекуляцією можливостями безперешкодно приватизувати земельні ділянки України користуючись  сумнівними родинними зв’язками, та посилання  захисників на відсутність чітко прописаних осіб в Законі про ФГ, які мають право бути учасниками ФГ  , Парламент змушений був внести доповнення до ст..3 Закону про ФГ та визначити виключний перелік осіб які мають права бути засновниками ФГ.  Таким чином ми можемо зробити висновок, що створити ФГ можуть лише громадяни України,а співзасновниками та членами такого господарства можуть бути особи, які перебувають в сімейних або родинних відносинах відповідно до переліку зазначеному в ст..3 Закону про ФГ. 
 
Як отримати та оформити земельну ділянку ?
Якщо, Ви вирішили  створити ФГ вам потрібно знати, що створення фермерського господарства без оформлення земельної ділянки є неможливим, це пов’язано з вимогами з ч.1 ст. 8 Закону про ФГ яка, говорить про те що реєстрація ФГ проводиться після отримання засновником свідоцтва на право власності або укладення договору оренди та його реєстрації.
Земельні ділянки ФГ відповідно до ч.1 ст.12 Закону про ФГ та ч.1 ст. 31 ЗКУ можуть складатися з :
·         Земельної ділянки що належить йому на праві власності як юридичній особі;
·         Земельних ділянок, які належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності;
·         Земельних ділянок,що використовуються фермерським господарством на умовах оренди;
                Отриманню землі для ведення фермерського господарства, присвячено ст..7 Закону про ФГ, такий порядок майже ні чим ні відрізняється  від порядку передбаченого ст..ст. 118,123 ЗКУ, але на деяких питаннях треба з акцентувати увагу. Першим кроком оформлення земельної ділянки є підготовка та подання заяви до відповідної держадміністрації , але так було до 2013, станом на сьогодні заява подається до обласного управління земельними ресурсами при обласній державній адміністрації.  У заяві потрібно зазначити не лише бажаний розмір земельної ділянки, місце її розташування, а й кількість членів ФГ, з зазначенням права у них на безоплатне отримання земельних ділянок у власність або оренду. До заяви потрібно додати обов’язково документи які б підтверджували досвід роботи в сільському господарстві або документи підтверджуючі освіту отриману в аграрному навчальному закладі. Подальші дії передбачають наступне:
·         Отримання дозволу на підготовку проекту відведення земельної ділянки;
·         Розробити проект відведення земельної ділянки;
·         Погодження розробленого проекту;
·         Затвердити проект відведення розпорядженням ;
·         Оформити держакт на право власності на земельну ділянку або укладення  договору оренди  землі;
·         Державна реєстрація акта або договору у відділі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
На останньому пункті хотілося б окремо зупинитися так як, останній пункт передбачає в собі дві стадії реєстрації, перша це коли ви, отримавши розпорядження на виділення Вам земельної ділянки для створення фермерського господарства, повинні звернутися до відділу земельних ресурсів на території якого знаходиться виділена вам земельна ділянка задля того, що б відділ держкомзему зареєстрував спочатку своє право в держреєстрі на нерухоме майно,а після чого укладений між Вами договір оренди або купівлі продажу, може бути зареєстрований в держреєстрі.
Окремо хотілося б сказати про цільове призначення земельних ділянок ФГ. Класифікація земельних ділянок передбачена та затверджена наказом Держкомзему від 23.07.10р. № 548, в якому серед інших видів земель цільового призначення виділяється «для ведення фермерського господарства», але це не говорить про те що, ФГ може використовувати ці землі тільки за таким призначенням. Стаття 1 Закону про ФГ передбачає, що господарство буде виробляти товарну сільськогосподарську продукцію. З цього випливає можливість використання земель із цільовим призначенням «Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва». Хотілося б відмітити,  що для розпайованих земель таке призначення саме популярне. Цілком правомірним буде також використання ФГ земель призначених для городництва, сінокосіння й випасання худоби, надання послуг у сільському господарстві та інших схожих по призначенню земель. А ось цільове призначення «Для ведення особистого селянського господарства» для ведення фермерства не підходить абсолютно, так як і землі виділені для індивідуального та колективного садівництва. Можливі, але з деякими застереженнями, використання земель для ведення підсобного сільського господарства.
Підводячи підсумки хотілося б зазначити що без землі ФГ існувати не може, навіть якщо воно займається такими специфічними видами діяльності, як бджільництво, риборозведення та інше. Таким ФГ земельні ділянки знадобляться обов’язково, хоч і в малих розмірах, але хоча б для того що б зареєструватися. Надалі її можна буде застосовувати хоча б з метою вирощування медоносних трав та можна знайти і інші призначення.
Державна реєстрація ФГ.
Щоб зареєструвати ФГ, державному реєстратору потрібно подати документи передбачені ст.. 24  ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» № 755-ІУ, а саме:
·         Заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
·         Примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновника про створення  юридичної особи;
·         Два примірники статуту затвердженого рішенням засновника;
·         Платіжне доручення про сплату державного збору на реєстрацію юридичної особи з відміткою банка про зарахування до держбюджету;
·         Нотаріальна копія документу, який підтверджує наявність у Вас в користуванні або власності землі для створення ФГ.
До того ж  подані документи повинні відповідати вимогам ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Майно фермерського господарства.
                Майно фермерського господарства як і у інших юридичних осіб складається з відокремленого майна. І шляхи формування статутного фонду традиційні за рахунок вкладів засновників та членів ФГ або за рахунок майна. Але є невеличка відмінність щодо внесення вкладів до статутного фонду і вони полягають в тому, що внески робляться до складеного капіталу. Відмінність полягає в тому що складений капітал створюється в тих випадках де юрособа створюється як об’єднання осіб (наприклад повне або командитне товариство), але деякі реєстратори просять включати в статут розділ статутного капіталу хоча б 100 грн., в зв’язку з тим, що в єдиному державному реєстрі та в реєстраційних карточках не має графи складений капітал.
Управління фермерським господарством.
Відмінність управління ФГ, наприклад від загальновідомого всім СТОВ полягає тому, що в товаристві з обмеженою відповідальністю є вертикаль керуючих органів від наглядових до виконуючих, що саме передбачено ЗУ «Про господарські товариства»,а у ФГ окрім голови господарства інших керівних органів відповідно до Закону про ФГ не передбачено, що само по собі ускладнює контроль та виконання покладених на членів обов’язків, а також що саме головне, унеможливлює прописати порядок прийняття колективних рішень що стосуються всіх учасників ФГ, завдяки вкладам яких сформовано складений капітал. А це в свою чергу тягне за собою ряд ускладнень, наприклад таких як продаж ФГ, так як продати корпоративні права на ФГ неможливо, то продаж ФГ  здійснюється лише в порядку продажу як цілісного майнового комплексу, а тут без погодження всіх учасників ФГ не обійтись. Таким чином невідкладно виникає питання порядку проведення зборів, порядок голосування, кількість голосів та інші питання які не прописані в Законі про ФГ. Виходячи з того що такий порядок не прописаний  в Законі, Ви повинні всі питання продумати та викласти в статуті підприємства, шляхом створення свого ноу-хау, наприклад розподіл голосів можна зробити за принципом  ТОВ, який прописаний в Цивільному кодексі та в ЗУ «Про господарські товариства», а саме розподілити голоси відповідно до грошових вкладів засновників та членів у відсотковому відношенні, або взяти приклад з кооперативів один учасник один голос, але тоді потрібно що б у ФГ була не парна кількість членів та засновників. Виходячи з викладеного треба імпровізувати та створювати свій окремий статут,  що б по можливості там передбачити те, що не прописано в Законі про ФГ, але і не забувати про те, що б Ваша імпровізація  не суперечила діючому  Законодавству України. В підсумок цього хотілося б окремо звернути Вашу увагу на те, що створенню статуту ФГ треба  приділити окрему увагу!!!   
Немного рекламы Чернигова: