Скульптор Г.О.Єршов, архітектори А.А.Султанов,О.М.Гагарін. Відкриття пам'ятника здійснював особисто Президент України Леонід Кучма 1996 року.
Чорнобильська аварія — руйнування 26 квітня 1986 року четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції, розташованої на території України (на той час – Української РСР). Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований, і в навколишнє середовище було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію ядерної енергетики, як за передбачуваною кількістю загиблих і постраждалих від її наслідків людей, так і за економічною шкодою. На момент аварії Чорнобильська АЕС була найпотужнішою в СРСР. Реальна кількість загиблих протягом перших 3-х місяців оцінюється у 31 людини; віддалені наслідки опромінення, виявлені заНаступні 15 років стали причиною загибелі від 60 до 80 осіб.
На відміну від бомбардувань Хіросіми та Нагасакі, вибух нагадував дуже потужну "брудну бомбу". — основним вражаючим чинником стало радіоактивне зараження. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, Східною Європою та Скандинавією. Приблизно 60% радіоактивних опадів випало біля Білорусі. Близько 200 000 людей було евакуйовано із зон, які зазнали забруднення.
Чорнобильська аварія стала подією великого політичного значення для СРСР, і це наклало певний відбиток на хід розслідування її причин. Підхід до інтерпретації фактів та обставин аварії змінювався з часом і цілком єдиної думки немає досі.