запам'ятайте / запишіть
повідомте, що ви знайшли інформацію
на сайті "Map.cn.ua - Карта Чернігова"

Паротит у дітей - що це і чого варто боятися

Паротит (або свинка) – це одне з інфекційних захворювань, яке відносять до дитячих інфекцій. Причина цього — висока контагіозність збудника, який легко та швидко поширюється у дитячих колективах.


Симптоми хвороби досить характерні - загальне нездужання, підвищення температури, біль у м'язах, деформація обличчя. Останній симптом відноситься до специфічних і дозволяє одразу запідозрити правильний діагноз. При епідемічному паротиті уражаються слинні залози, через що щока з одного боку опухає і червоніє, надаючи обличчю грушоподібної форми.


Свинка обов'язково потребує діагностики та лікування у лікаря. Найчастіше призначаються протизапальні – зокрема, парацетамол. Вони дозволяють зменшити інтенсивність проявів та зупинити поширення збудника.
 


 

Як може розвиватися хвороба


Існує безліч класифікацій паротиту, які ґрунтуються на особливостях його протікання. Найважливіша з них – клінічна. Так, виділяють:

  1. Типову форму. При ній спостерігаються перелічені вище симптоми. Вони яскраво виражені, легко впізнавані. Чітко помітні ознаки ураження певних залоз. При цьому ураження можуть бути поєднаними (наприклад, слинна залоза та підшлункова) або ізольованими, коли задіяна лише одна залоза.
  2. Атипову форму. Вона протікає змащено (іноді взагалі безсимптомно). При цьому встановити діагноз набагато важче, через що зростає ризик несвоєчасного звернення за медичною допомогою та розвитку ускладнень.


Найчастіше зустрічається типова форма, тому частота виявлення захворювання серед дітей є досить високою. До того ж усім дітям проводиться планова вакцинація, що дозволяє значно знизити захворюваність. У разі атипової форми батьки зазвичай не здогадуються про розвиток хвороби.
 


Які можуть бути ускладнення у паротиту


Ця хвороба небезпечна не своїм перебігом, а можливими ускладненнями. Вони залежать від локалізації патологічного процесу:

  • панкреатит та супутній цукровий діабет, що виникає через пошкодження бета-клітин запаленої підшлункової;
  • дакріоцистит - запалення слізних мішків через поширення інфекції;
  • чоловіче безпліддя - розвивається при поразці яєчок у хлопчиків;
  • бартолініт – при розвитку інфекції у бартолінових залозах;
  • мастит - якщо були задіяні молочні залози;
  • ураження серця та суглобів - через поширення інфекції.


Щоб уникнути описаних наслідків, необхідно проводити активну профілактику за допомогою вакцинації. Якщо ж ви виявили ознаки патології, що розвивається, негайно зверніться до лікаря-педіатра або дитячого інфекціоніста.