Колектор для теплої підлоги або, як його ще називають, гребінка чи розподільник, призначений для розведення теплоносія по контурах та змішування його так, щоб у систему опалення йшла рідина з температурою 30°С замість виданої з котла неприпустимо гарячої 60°С. Також цей пристрій допомагає видаляти з системи повітря та регулює кількість теплоносія.
Будова та принцип дії колектору
Гребінка на теплу підлогу складається з двох планок (балок) круглого чи квадратного профілю з отворами (бічними випусками) по довжині та різьбовими з’єднаннями на торцях. Останні потрібні для сполучення пристрою з котлом і змішувачем з одної сторони та приєднання кранів, клапанів, приладів або заглушок з іншої. До бічних випусків через адаптери чи запірні крани, можливо з витратомірами, приєднані контури з теплоносієм. В залежності від складності системи опалення, їх може бути від 2 до 12. Одна планка призначена для гарячої води зі змішувача, інша збирає холодну воду з контурів. З допоміжного обладнання слід назвати:
- Витратоміри.
- Відсічні/балансувальні клапани.
- Термостатичні вентилі.
- Сервоприводи.
- Заглушки.
- Кінцеві пристрої (для відведення повітря, байпасу, зливу, наповнення тощо).
- Монтажні кронштейни.
- З’єднувальні фітинги.
Гребінка працює наступним чином. Гаряча вода з котла спрямовується до змішувального вузла. Він складається з циркуляційного насоса, змішувального клапана (можливо, з термоголовкою), кульових кранів, запобіжного датчика та спеціальних фітингів. Сюди ж від зворотної планки подається використана холодна вода з контурів. Після змішування теплоносій з температурою 30–40°С спрямовується в планку що подає воду і через крани з витратомірами розподіляється по контурах.
Типи колекторів
Гребінки роблять з різних матеріалів. Пластикові найдешевші, але беруть їх нечасто, оскільки вони не мають регулюючих пристосувань і через те не можуть змінювати інтенсивність потоку окремо по кожному контуру. Бронзові не дуже поширені, оскільки на ці гребінки для теплої підлоги ціна доволі висока. Хоча вони міцні, добре опираються механічному впливу та мають незначний коефіцієнт температурного розширення.
Латунні дешевші через те, що цей еластичний сплав краще обробляється. Вони менше схильні до намагнічування. Вироби з нержавіючої сталі мають тонші стінки, тому вони легші. В них збільшені розподільні камери, це покращує гідродинамічні характеристики. Дзеркальна поверхня спрощує догляд. Всі металеві пристрої високо функціональні та відрізняються тривалим терміном роботи (до 50 років).
Колектори бувають збірні або вилиті в єдиній формі. А також одинарні, подвійні, з витратомірами та обв’язкою. Регулювання ручне (класичний варіант) чи автоматизоване.