За статистикою ВООЗ, щогодини на планеті від раку грудей помирає одна жінка. При своєчасній діагностиці на ранніх стадіях це захворювання успішно виліковується в 95% випадків. Але коли з тих чи інших причин хвороба сильно запущена, перемогти її, на жаль, неможливо.
Самообстеження молочних залоз (самопальпація) у положенні стоячи і лежачи жінка повинна проводити регулярно. При цьому виявлені грудочки або виділення із сосків не обов'язково свідчать про наявність онкології, каже мамолог київ клініки “Добрий прогноз”. Але це точно привід невідкладно записатися на прийом до фахівця.
Хто в групі ризику
Все та ж ВООЗ, посилаючись на результати власних досліджень, стверджує: за останні півстоліття рівень захворюваності на рак грудей підвищився вчетверо.
У числі головних причин, що провокують онкологію молочних залоз, експерти називають небажання жінок народжувати дітей та відмову від лактації, які, власне, і викликають аномальні коливання естрогену - жіночого статевого гормону. Так само в групі ризику жінки, що народили першу дитину в пізньому віці.
Коли потрібно йти до лікаря
До 40 років жінкам достатньо відвідувати мамолога один раз на рік. У звичайній жіночій консультації гінеколог пальпує молочні залози і при підозрі на патологію спрямовує на УЗД.
На відміну від державної, приватна гінекологічна клініка київ пропонує пацієнткам щорічний профілактичний чек-ап, куди входять:
- окремі консультації гінеколога та мамолога;
- традиційний пап-тест;
- обстеження кольпоскопом;
- мазок на флору;
- трансвагінальне УЗД органів малого таза
- УЗД грудей та щитовидки.
Жінкам 40+ протягом 10 років краще навідуватися до мамолога двічі на рік. При цьому раз на два роки їм призначається рентген грудей - мамографія.
Дами зрілого віку (50+) приходять до мамолога один раз на рік і щорічно направляються на мамографію.
Тривожні симптоми
Більшість медиків рекомендують самообстеження молочних залоз при кожному відвідуванні душу. Але є період, коли самопальпація найбільш ефективна - 5 день від початку критичних днів.
Самообстеження краще проводити у двох положеннях - стоячи і лежачи на твердій плоскій поверхні, підклавши під лопатки жорсткий валик.
ВАЖЛИВО: якщо в процесі самообстеження ви виявите хоча б один із наведених нижче симптомів, негайно записуйтесь на прийом до мамолога!
- Стійкі або перекочуються грудочки;
- зміна розміру молочних залоз;
- зміна кольору шкіри на грудях;
- шкіра на грудях схожа на апельсинову кірку;
- змінилася форма сосків;
- з сосків при натисканні виділяється рідина.
Особливу увагу зверніть на останній пункт. Єдина рідина, яка має право виділятися з жіночих грудей, – молоко в періодлактації!
У всіх інших випадках будь-які виділення з молочних залоз, особливо жовтого або бурого кольору з домішкою крові, - привід для термінового візиту до грамотного фахівця!