Утворенню гриж у пахвинній області схильні майже чверть чоловічого населення, дівчат недуга обходить стороною, зустрічається лише у кількох людей на сотню. Європейська асоціація герніологів радить кілька варіантів вирішення проблеми. У першому, легкому випадку досить регулярно стежити за лікуванням, відвідувати лікаря та дотримуватися рекомендацій, якщо випадок не запущений. В іншому випадку, при постійних болях, частих і тяжких позивах у туалет, потрібне операційне втручання.
Що таке грижа живота?
Грижа – захворювання, що характеризується виходом внутрішніх органів, зазвичай черевної та пахвинної області, за межі порожнини. Нутрощі тіла буквально вивалюються до підшкірного шару жиру через отвір, що утворився, у відповідних каналах, пупковому кільці. У каналів є свої особливості:
- у паховому каналі чоловіків проходить насіннєвий канатик, а у жінок – . початок круглої зв'язки матки;
- насіннєвий канатик пронизаний судинами, найголовнішими є яєчкові артерії та вени та сім'явиносний канал;
- кругла зв'язка відходить від передньобокової порожнини матки і є частиною сполучного апарату;
- пахові канали чоловіків і жінок різняться за висотою і широтою: у чоловіків він звужений і високий, а у жінок ніби сплюснутий – широкий та короткий.
Жінки частіше страждають від стегнової грижі, що пов'язано з особливостями будови організму тазу. У чоловіків частіше зустрічається пахова грижа: частина внутрішніх органів опускається в мошонку. У таких випадках часто призначається бандаж при пахвинній грижі для чоловіків.
Симптоми пахвинної грижі
Найчастіше грижі з'являються раптово без явних передумов, тому не помітити хворобу неможливо і пацієнт вчасно приходить до лікаря. Характерними симптомами є:
1. Утворення невідомої опуклості після фізичного навантаження, різкого руху, травми.
2. Біль та інші дискомфортні відчуття у сфері захворювання.
3. Болісні відчуття поширюються у бік стегна.
4. Прискорені позиви до туалету.
Зрідка можна пропальпувати майбутню грижу самостійно на ранніх етапах розвитку хвороби.
Як діагностувати?
Незважаючи на можливість промацування випинання в пахвинній ділянці в домашніх умовах, необхідно звернутися до лікаря та провести точну діагностику. Для з'ясування складності проблеми, обставин та методу лікування, що рекомендується, використовують:
- Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини дозволяє точно вивчити зону дефекту та органи, що потрапили всередину випинання.
- Комп'ютерна томографія органів черевної порожнини використовується переважно закордоном, де існує система медичного страхування. В Україні КТ використовується для вивчення великих запущених гриж.
- Огляд хірурга необхідний до проведення будь-якого дослідження і після цього.
Як лікувати?
З 2018 року Європейська асоціація герніологів виявила та затвердила найефективніший перебіг лікування гриж. Методика Lichtenstein вважається найбільш універсальною та ефективною серед грижопластики, тому що ризик рецидиву не перевищує 5%. Метод передбачає використання імпланту або поліпропіленової сітки, а зміни в апоневрозі зміцнюються сіткою. Для знеболювання використовується загальний наркоз або спинномозкова анестезія.