У 90-х роках всі дії щодо заощадження тепла та електроенергії зводилися до сумлінного утеплення будинку і на роботі вікон і дверей. За електроенергію та газ українці платили небагато. Коли з'явилися нові технології – енергоощадні лампочки, пластикові вікна та двійні металеві конструкції вхідних дверей − проблема з утепленням зникла, але виникла нова – висока ціна за всі енергоносії.
Сьогодні у зв’язку із світовим обвалом цін на природний газ, ситуація в Україні не набагато змінилася: влітку газ подешевшав, але підвищилася ціна світла. Постачальником газу залишається державна НАК «Нафтогаз України» і вона є єдиним покупцем газу в держгазії «Укргазвидобування». Нововведенням останніх двох років стало те, що у квитанціях українських споживачів з'явився новий рахунок за послуги з розподілу природного газу. Тобто власник житла, куди надходить газ, оплачує нарахований спожитий об'єм газу і ще проплачує, як кажуть у народі, «за прокладену трубу», тобто за так званий «розподіл». Постачання газу для субсидіантів з новими технічними коригуваннями взагалі має досить невтішні последствия.Тому про жодне зниження цін не може бути мови. Що робити.
Вибір постачальника газу за кращими умовами
Відтепер власники приватних будинків, квартир з автономним опаленням, крім підприємств теплокомуненерго, можуть вибрати іншого постачальника (ст. 14 «Закону про ринок природного газу»). Фактично нічого не змінюється: прокладена газова труба залишається, але постачальники будуть різними. Люди будуть мати можливість платити за газ за вигіднішим для них тарифом компаніям, які будуть представлені на енергетичному ринку України, наприклад Megawatt.
Для чого уряд хоче повністю лібералізувати ринок постачання газу побутовим споживачам. Основна мета – забезпечити умови для конкуренції у цьому енергетичному сегменті. У Європі перехід на вільний вибір постачальника відбувся вже давно. Компанії, що з'явилися на європейському ринку, почали конкурувати між собою за надання кращих умов, внаслідок чого якість цих послуг значно покращилася, знизилися ціни. Послуги пропонуються в одному пакеті: газ, електрика, телекомунікація, інтернет.
Але українські споживачі газу повинні розуміти, що зараз ціна на природний газ буде не фіксованою, як раніше, а − ринковою. Буде спостерігатися постійна її зміна в залежності від кон'юнктури на ринках Європи та внутрішньої конкуренції.
«Чиста» енергетика
Можна піти іншим шляхом. Україна серед інших країн світу лідирує із споживання енергії. Інтенсивне енергоспоживання обумовлене великою кількістю застарілих неенергоефективних технологій та обладнання. Ключовими джерелами енергії є нафта, вугілля та газ, їх частка в загальному енергетичному балансі становить 80%, а від частка відновлювальних джерел енергії досить незначна. Але, як стверджують фахівці, Україна має великий потенціал щодо застосування сонця, вітру, води, біомаси для виробництва енергії. Тому залучення їх на енергетичний сектор значно покращить ситуацію із збереженням енергії в країні і значно економить кошти. За останні роки у сфері відновлюваної енергетики відбулися такі зміни:
правительство інвестувало у розвиток відновлювальної енергетики близько 4 млрд євро;
в Україні збудовані промислові біоТЕЦі, ТЕРЕЗИ, СЕСі (вітрові, сонячні електростанції);
багато домогосподарств встановлюють сонячні панелі, біогазові установки, фотоелектричні системи, вітрові турбіни, гідротурбіни тощо.
Відновлювальна енергетика починає входити в кожен дім, адже, за оцінками міжнародних експертів, цей енергетичний проект набагато вигідніший і дешевший від традиційної енергетики. Вибір ваш.