На жаль, страшний діагноз «рак» звучить у багатьох будинках. Але це не означає, що всі члени сім'ї успадковують схильність до хвороби. За статистикою, лише один із десяти випадків пов'язаний із спадковим фактором. У більшості онкозахворювання виникають від впливу як спадкових, так і зовнішніх факторів. навколишнього середовища та способу життя. Чи може передаватися рак з покоління до покоління, читайте далі у нашому матеріалі.
Як визначити схильність
Рак не передається у спадок, є тільки генетична схильність. «Поламаний» ген може передатися молодшому поколінню. І не у всіх, хто отримує дефектний ген, розвивається онкологія. Важливо знати, що генетичні зміни в організмі, спровоковані раковими пухлинами, не успадковуються дітьми.
«Сімейна» схильність підтверджується, якщо патологія виявилася дуже молодому віці чи кілька членів однієї сім'ї страждають від однакового типу онкопатології. Генетичні дефекти, що викликають схильність до раку, різноманітні. Наразі вивчені лише ті, що несуть більший ризик розвитку онкології. Інші гени досі досліджуються.
Спадкові види онкозахворювань
Найпоширеніша форма патології у жінок – рак молочної залози. На п'ять тисяч хворих припадає двадцять чоловіків, і 10% випадків відносять до спадкових. Гени BRCA1 та BRCA2 несуть високий ризик виникнення раку грудей та яєчників. Існує також ген сприйнятливості, пов'язаний з помірним ризиком розвитку онко.
Висока ймовірність схильності до «жіночого» раку, якщо:
У трьох чи чотирьох родичок серед членів сім'ї був рак грудей або яєчників
У близького родича виявлено рак у молодому віці
Патологію виявили у чоловіка в сім'ї
Спадкова схильність впливає на виникнення колоректального, або раку кишечника. Близько 2-3% нових випадків захворювання на рік з'являються через спадковий фактор, а саме:
у трьох близьких родичів виявлено колоректальний рак, у тому числі у віці до 50 років
крім ураження товстого кишечника були випадки злоякісного новоутворення ендометрію, тонкої кишки, уретри
Якщо рак шлунка проявляється в одній сім'ї в кількох поколіннях, це говорить про схильність саме до цього типу патології. Недуга частіше вражає чоловіків, у зоні ризику і з другою групою крові. Про лікування онкозахворювань препаратами можна прочитати на цьому сайті: chemoteka.com.ua. Тут є інформація про вартість різних схем хіміотерапії.
Генетичне тестування
Рак не можна виявити за допомогою генного тестування, але сучасні дослідження можуть підтвердити дефекти гена, що привертають до раку. Але навіть при виявленні гена, асоційованого з раковою пухлиною, недуга може розвиватися. Наприклад, рак грудей у жінок настає лише у 25% таких випадків.
В даний час немає простого генетичного тесту для тих, хто хоче дізнатися про наявність дефекту для власного заспокоєння. Аналіз роблять, коли вже є явні ознаки можливої спадкової схильності до раку.