запам'ятайте / запишіть
повідомте, що ви знайшли інформацію
на сайті "Map.cn.ua - Карта Чернігова"

Як виявити дефіцит вітаміну B12?

Вітамін B12 (ціанокобаламін) необхідний нормального функціонування організму. Він бере участь в утворенні еритроцитів, підтримує роботу нервової системи, сприяє мієлінізації нервових волокон, синтезу ДНК та обміну певних амінокислот.

Визначити рівень вітамінів в організмі найпростіше за допомогою лабораторного аналізу. Лабораторна мережа INVIVO пропонує широкий вибір аналізів для оцінки в організмі рівнів вітамінів, включаючи В12 на сторінці https://invivo.ua/uk/kiev/service-detail-spravochnik/2601/. Ви можете вибрати як окреме дослідження, так і скористатись готовими пакетами діагностики, щоб отримати комплексну картину.

 

 

Вітамін B12: роль організму

Вітамін B12, або кобаламін - це білкова сполука, що містить у центрі молекули атом кобальту. В організмі людини кобаламін виступає як кофермент для деяких метаболічних реакцій.

 

Вітамін B12 необхідний для:

  • виробництва еритроцитів у кістковому мозку, які забезпечують газообмін у тканинах
  • поділу клітин та синтезу ДНК (що це особливо важливо під час внутрішньоутробного розвитку)
  • утворення мієлінової оболонки на нервових волокнах, що
  • забезпечує правильну провідність нервових імпульсів та ефективне функціонування всієї нервової системи
  • синтез нейромедіаторів, таких як серотонін, дофамін, адреналін і мелатонін
  • метаболізм жирів та вуглеводів

 

Де трапляється цей вітамін?

Вітамін B12 міститься у продуктах тваринного походження. До легкодоступних джерел вітаміну B12 відносяться м'ясо, риба та морепродукти, субпродукти, молочні продукти та яйця. За оцінками, близько половини вітаміну B12, що надходить із їжею, засвоюється організмом.

Морські водорості та водорості іноді називають рослинними джерелами вітаміну B12, але вони містять біологічно неактивні аналоги кобаламіну, які не засвоюються. Люди, які не вживають м'ясо, можуть знайти синтетичний вітамін B12 у формі дієтичних добавок.

 

 

Дефіцит вітаміну B12 - чи небезпечно це?

Здорова людина, яка дотримується збалансованої дієти, не повинна відчувати дефіциту кобаламіну. Якщо з якихось причин надходження вітаміну B12 знижується, порушення не виникають дуже швидко, оскільки резерви організму покривають потребу в ньому до кількох років. Тільки після цього часу можуть з'явитися помітні симптоми, що вказують на дефіцит вітаміну B12 та його наслідки.

Можливі наслідки тривалого дефіциту вітаміну B12 включають:

  • мегалобластична анемія
  • пошкодження нервової системи та нейродегеративні захворювання
  • психічні розлади
  • атеросклероз судин
  • вади розвитку плоду та викидні

 

Дефіцит вітаміну В12: симптоми та прояви

Недолік вітаміну B12 може давати загальні симптоми анемії, такі як слабкість, швидка стомлюваність, труднощі з концентрацією уваги, запаморочення, задишка та блідість шкіри.

Часто симптомами дефіциту вітаміну B12 є неврологічні розлади, такі як печіння у мові, поколювання в пальцях, оніміння кінцівок, порушення зору, порушення ходи або м'язова слабкість. Також можуть виникати психічні проблеми: емоційні розлади, апатія, депресія чи погіршення пам'яті.

 

 

Шлунково-кишкові розлади, що супроводжують нестачу вітаміну B12, включають втрату ваги, зниження апетиту, нудоту, біль у животі, діарею та запори.

 

Причини дефіциту вітаміну В12

Оскільки вітамін B12 легко доступний у звичайних продуктах харчування, серйозний дефіцит, пов'язаний із дієтою, трапляється рідко. Виняток становлять люди, які не вживають м'ясо та продукти тваринного походження, яким слід приймати відповідні добавки. Рослинні продукти є джерелом вітаміну B12.

Найбільш поширені причини дефіциту вітаміну B12 пов'язані з порушенням всмоктування у шлунково-кишковому тракті:

  • Хвороба Аддісона-Бірмера - аутоімунне захворювання, при якому присутні антитіла проти внутрішнього фактора Касла або клітин, що вистилають шлунок, які беруть участь у засвоєнні вітаміну,
  • Хвороба Крона та інші запальні захворювання кишечника та мальабсорбція (наприклад, целіакія)
  • Алкоголізм
  • Порушення, що призводять до зміни рН шлункового соку
  • Стан після операцій на шлунково-кишковому тракті

 

Дефіцит вітаміну B12 може бути наслідком впливу деяких ліків, які приймаються тривалий час, таких як метформін (для лікування діабету) та препарати, що використовуються для лікування виразки шлунка, підвищеної кислотності та рефлюксу.

Як виявити дефіцит вітаміну B12?

Обстеження слід проводити за наявності тривожних симптомів, а також за підвищеного ризику дефіциту. Перевіряти рівень вітаміну B12 у крові рекомендується людям, які дотримуються безм'ясної дієти, діабетикам, людям з хронічними порушеннями мальабсорбції, людям похилого віку та після операцій на шлунку.

Поряд з визначенням рівня вітаміну B12 у сироватці крові варто також перевірити рівень фолієвої кислоти та гомоцистеїну. Всі ці показники взаємопов'язані, і така розширена діагностика часто дозволяє виявити порушення на ранній стадії.

Слід також зазначити, що, виконавши лише базовий аналіз крові, можна спостерігати характерну для дефіциту вітаміну В12 морфологічну картину, що послужить поштовхом до подальшої діагностики.

 

Як підготуватися до дослідження

Для аналізу буде потрібна венозна кров, яку беруть до полудня. За 12 годин до процедури слід виключити з раціону жирні страви, відмовитись від куріння, фізичних навантажень, прийому алкоголю та медикаментів. Якщо прийом ліків скасувати неможливо, обов'язково повідомте про це співробітника лабораторії. Щоб забір крові пройшов легше, в день обстеження можна випити склянку чистої води без добавок.

 

Інтерпретація результатів

Важливо пам'ятати!
Результати аналізу – це діагноз. Вони вимагають професійного аналізу лікаря, який врахує вашу медичну історію. Зверніть увагу, що нестача одного вітаміну нерідко супроводжується дефіцитом інших. Для отримання повнішої картини стану здоров'я лікар може порекомендувати розширене лабораторне обстеження.

Ми прагнемо зробити діагностику максимально якісною та доступною!
Всі подробиці про доступні аналізи, акційні пропозиції та адреси найближчих пунктів огорожі можна дізнатися на нашому сайті invivo.ua.

INVIVO. Щодня дбаємо про здоров'я українців!