Технологія 3D-друку за 40 років існування змінила всі галузі економіки. Наразі її використовують для створення прототипів, виробництва деталей, моделей та архітектурних шедеврів, що змушують затамувати подих від захоплення.
3D-принтер: принцип дії та види
У першому патенті 3D-принтер названо апаратом для створення тривимірних об'єктів за допомогою стереолітографії. Зараз пристрої з числовим програмним керуванням використовують метод пошарового створення фізичних об'єктів за цифровими 3D-моделями з пластику, синтетичних смол, скловолокна.
Залежно від конструктивних особливостей 3D-принтери бувають:
- початкового рівня;
- професійні на базі FDM технології пошарового формування виробів з розплавленого пластику;
- стереолітографичні, що базуються на технологіях SLA та DLP з полімеризацією смол у чані;
- порошкові (SLS) з точковою обробкою лазером порошкоподібного пластику.
Різноманітність технологій дає змогу використовувати принтери у дизайні. робототехніці, медицині, інженерії, макетуванні, мистецтві тощо.
Переваги технології
Сучасну промисловість, проєктування, архітектуру важко уявити без 3D-принтерів. Вони дають змогу створити будь-які моделі за кілька годин без великих витрат. У серійному виробництві 3D-друк забезпечує економію матеріалів, міцність та естетичність виробів. До його переваг слід також віднести:
- надзвичайну легкість виготовлення виробів на основі моделей, що створені за допомогою OpenSCAD, 3D Max, інших 3D-редакторів;
- низьку вартість, економію витрат на проєктування та виробництво;
- високу швидкість виготовлення прототипа, моделі, деталі;
- гарантовану точність форми, розміру, фактури за вказаними параметрами;
- ідеальну якість деталей, що зроблені за допомогою 3D-принтерів.
Все це дуже цінується у конструюванні, машинобудуванні та автосервіс. Особливо, коли виникає потреба у швидкому та точному виготовленні досконалої копії оригінальної деталі механізму, прототипу або моделі.
Архітектура й будівництво
Мабуть, самі грандіозні досягнення демонструє 3D-друк в архітектурі. Завдяки технології у різних точках планети виникли футуристичні будівлі. Наприклад, офіс Dubai Future Foundation (Дубай, ОАЕ), Lotus House (Сент-Луїс, США) та інші. Таки шедеври змінюють облік міст та уявлення про архітектурне мистецтво.
Візуалізація концепцій
Завдяки 3D-принтерам компанії мають швидкий бюджетний метод виготовлення прототипів. Це прискорює запуск нових виробів у серійне виробництво. 3D-принтери забезпечують недороге виготовлення моделей для об’ємної візуалізації та перевірки концепцій. Технологія допомагає проєктувати споживчі товари, засоби медичної реабілітації, автомобілі та будівлі. ЇЇ низька вартість та доступність спрощує моделювання та знижує виробничі витрати.
Деталі, вузли, інструменти
Брендова техніка, інструменти, що потребують ремонту або заміни зношених вузлів, можуть місяцями чекати, поки виробник надішле замовлені деталі. Буває, що продукція вже знята з виробництва. На допомогу приходить 3D-друк, що дає змогу бистро й недорого виготовити потрібні деталі, надати друге життя обладнанню та інструментам.
Виводи
Використання 3D-принтерів гарантує точне копіювання наявних предметів та створення нових за розробленою цифровою 3D-моделлю. Універсальна технологія збагатила унікальними можливостями всі галузі виробництва, проєктування, будівництва та мистецтва.