презентація монети із зображенням Успенського собору
Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» та Управління Національного банку України в Чернігівській області запрошують на презентацію монети із зображенням Успенського собору. Захід відбудеться 27 липня о 12.00 на території Єлецького монастиря (біля Успенського собору).
Національний банк України розпочав випуск ювілейних та пам’ятних монет з 1995 року. За цей період випущено понад 500 монет, з них понад 260 з недорогоцінних металів, 211 срібних, 47 золотих та 6 біметалевих з срібла й золота.
Серію із зображенням пам’ятників архітектури України започатковано в 2002 році. Вже видано пам’ятні монети, зокрема, із зображенням собору Різдва Богородиці в Козельці, Лівадійського палацу, Почаївської лаври, Кирилівської церкви, Зимненського Святогірського Успенського монастиря, Андріївської церкви.
Довідка.
Успенський собор є головною спорудою Єлецького монастиря. Він один з найкращих храмів ХІІ ст. за архітектурними пропорціями та композицією. Внаслідок монголо-татарської навали Чернігів був спалений і пограбований. Не минув цієї долі і Єлецький монастир. Він був відновлений у ХVІІ ст. архімандритом, відомим письменником І. Галятовським за підтримки козацької старшини: чернігівського полковника Я. Лизогуба (похованого в усипальниці, прибудованій до Успенського собору) та генерального обозного В. Дуніна-Борковського.
У давньоруські часи собор мав в інтер’єрі фресковий розпис, який майже весь загинув. Лише кілька фрагментів композицій збереглося до нашого часу: «Страшний суд», «Три отроки в печі огненній», «Хрещення», постаті невідомих святих. До речі, створені невідомими давьоруськими малярами зображення персонажів «Страшного суду» не мають аналогій у тогочасному малярстві.
Нині Успенський собор є пам’яткою архітектури національного значення, він входить до цілісного майнового комплексу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».