Споруда Колегіуму знаходиться на верхівці західного напільного оборонного валу Х–ХІІІ ст. Чернігівського дитинця-фортеці. Як вищий навчальний заклад він почав діяти з 1700 р. Утім, існують думки, що деякі частини споруд Колегіуму були збудовано значно раніше, за чернігівського архієпископа Лазаря Барановича, а, можливо, ще й за польських часів. Сьогодні збереглася лише східна частина споруди колегіуму. На початку XVІІІ ст. він був значно більшим за розмірами. З західного боку до нього примикали різні житлові приміщення та служби, а східна частина завершувалася церквою Всіх Святих з двома верхами-куполами.
З самого початку свого існування споруда колегіуму відігравала оборонну роль. З другого поверху колегіуму через зовнішні двері можна було потрапити на оборонну стіну Чернігівської фортеці, а пізніше, коли було ліквідовано дерев'яні укріплення, і сама споруда увійшла до оборонної системи. З високої дзвіниці Іоана Предтечі можна було спостерігати за діями супротивника, який знаходився на території міста.
Разом з ліквідацією фортеці з'явилися і проекти ліквідації споруд Колегіуму. Після їх втілення на початку ХІХ ст. залишилася тільки центральна частина споруди і дзвіниця над нею.
Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» (НАІЗ «Чернігів стародавній») — один з найбільших і визначних архітектурно-художніх комплексів України, колектив якого працює
...