У 1623 р. польський король надав Чернігову Магдебурзьке право. Воно складало основу самоврядування європейських міст. З цього моменту міщани самі обирали собі війта та керували життям свого міста. Після 1648 р. Магдебурзьке право продовжувало діяти в Чернігові. Відомі випадки, коли міщани вдало захищали свою власність від посягань всевладної козацької старшини саме завдяки цій європейській традиції самоврядування.
Головним атрибутом Магдебурзького права був магістрат. За козацької доби в Чернігові відомо про існування однієї ратуші та одного магістрату, що функціонували в різні періоди. Так, на початку XVІІІ ст. ратуша знаходилася біля Верхнього замку. Це була велика дерев'яна споруда, в якій проводилися засідання міської влади.
Вже з середини XVІІІ ст. відомий і чернігівський магістрат. Це була мурована споруда, збудована ще наприкінці XVІІ ст., яка належала Полуботкам. Магістрат розташовувався на території Фортеці, на схід від Борисоглібського монастиря. Це була двоповерхова велика споруда, що за свою історію декілька разів перебудовувалася, особливо після пожежі 1750 р. Згодом цю споруду викупила міська влада для потреб міста. Магістрат припинив своє існування в другій половині XVІІІ ст. Замість старого магістрату на початку ХІХ ст. було збудовано новий, споруда якого існує і сьогодні. Зараз там знаходиться відділення Національного банку України.