До найпоширеніших проктологічних захворювань відноситься геморой - серйозна проблема 21-го століття. Це результат порушеного кровообігу та запального процесу в судинних сплетеннях прямої кишки. Розширення вен нижньої частини, що утворюють вузли і часто кровоточиві, викликане надлишковим тиском на кровоносні судини в області анального отвору. Патологія характеризується збільшенням цих гемороїдальних вен, наступним запаленням та випаданням, супроводжується тріщинами заднього проходу, ерозією та мікротравмами, анальним свербінням. Боротися з нею допомагають спеціальні лікарські засоби, які призначаються лише лікарем. Одними з популярних є свічки Реліф, які мають протизапальну, судинозвужувальну локальну дію і швидко полегшують стан.
/>
Причини виникнення та прогресування хвороби бувають різними – впливають численні фактори-«провокатори». Вона може розвиватися внаслідок:
малорухливий спосіб життя,
сидячої або стоячої роботи,
важкої фізичної праці (підняття та перенесення тяжкості),
заняття деякими видами спорту (наприклад, верховою їздою, важкою атлетикою),
частого вживання гострої їжі та алкоголю,
різноманітних інтоксикацій (від харчових до алкогольних),
надмірної ваги,
анального сексу,
вагітності та пологів,
спадкової схильності,
захворювань кишечника з порушенням утворення калових мас,
регулярних запорів,
тривалого теплового впливу (гаряча ванна, сауна).
Види та стадії захворювання
Коли гемороїдальні вузли не виступають назовні, анатомічно розташовуючись у підслизовому шарі прямої кишки, - це внутрішній і зазвичай безсимптомний геморой. Якщо вони розташовуються під шкірою біля анального отвору, локалізуючись нижче за зубчастий край, діагностується зовнішня форма з характерним свербінням і печінням, але без видимого подразнення або висипань. За відсутності чіткої локалізації внутрішніх та зовнішніх венозних утворень йдеться про комбіновану форму. Коли перебіг гострий, вузли максимально набухають, симптоми виявляються на повну силу та обмежену кількість днів. Хронічний перебіг проявляється слабко, періодичними ознаками, прогресує протягом кількох місяців або навіть років із загостренням. Усього виділяють 4 стадії патологічного процесу:
перша – формуються невеликі потовщення, які практично не відчуваються та не турбують;
друга – вузлики поступово збільшуються у розмірах, можуть з'являтися при випорожненні та втягуватися назад, доставляючи дискомфорт, супроводжуючись кров'янистими виділеннями;
третя – клінічні прояви добре відчутні і дуже помітні, освіти самостійно вже не вправляються, болючість посилюється;
четверта – досить великі потовщення постійно знаходяться зовні і перешкоджають змиканню анального сфінктера, стан стрімко погіршується, біль не вщухає при ходьбі і навіть у сидячому положенні, кровотечі стають рясні.
Як правильно лікувати геморой
При перших ознаках потрібно якнайшвидше зверніться до проктолога, щоб розпочати своєчасну терапію. Тільки фахівець поставить правильний діагноз та підбере ефективну схему лікування з урахуванням індивідуальних потреб. Вона ґрунтується на усуненні причини появи геморою та зняття симптоматики. У вирішенні делікатної проблеми добре допомагають спеціальні препарати – від ректальних супозиторіїв, мазей та гелів до таблеток та капсул. При стрімкому прогресуванні захворювання не обійтися без малоінвазивних чи радикальних методів. На додаток до фармацевтичного, фізіотерапевтичного або хірургічного лікування важливо змінити спосіб життя так, щоб унеможливити фактори-«провокатори». Найголовніше – приймати строго за призначенням відповідні препарати та виконувати всі рекомендації лікаря.