Призначення антибіотиків при запальних захворюваннях дихальних шляхів має ґрунтуватися на підходах доказових медицин. Правильно підібрана схема лікування дає можливість легше впоратися із хворобою та відновити сили організму. У цій статті ми розглянемо, коли застосування антибіотиків є виправданим та доцільним, а коли небажаним.
Методи доказової медицини щодо призначення антибіотиків
Антибіотики – це медичні препарати, що знищують бактерії, які є збудниками багатьох інфекційних хвороб. Однак, причиною таких захворювань можуть бути віруси, грибки, найпростіші і паразитичні черв'яки (гельмінти).
Щоб зрозуміти справжню причину інфекції, лікар звертає увагу на симптоми та особливості перебігу хвороби, а також призначає аналізи крові чи інші лабораторні дослідження. Чинники, які дозволяють лікарю достовірно встановити тип мікроорганізмів, що викликали захворювання:
- результати мікробіологічних досліджень;
- стан слизової верхніх дихальних шляхів;
- показники температури тіла;
- характеристика кашлю;
- співвідношення клітин крові, згідно з результатами аналізів.
Лікування застуди антибіотиками рекомендовано для виявлення бактеріальної чи бактеріально-вірусної інфекції. Важливо пам'ятати, що ці ліки не борються із вірусами, які є збудниками багатьох гострих респіраторних захворювань. Якісна діагностика дозволить уникнути непотрібного призначення антибіотиків та знизити ризик розвитку стійких до них бактерій.
За яких захворювань дихальних шляхів дійсно потрібні антибіотики?
Лікар може призначити антибіотики при кашлі лише після ретельного обстеження. Медикаменти, що пригнічують бактерії, мають ефект при багатьох респіраторних інфекціях, але можуть бути небезпечними, якщо їх пити без рецепта лікаря та реальної необхідності. За допомогою антибіотиків слід лікувати такі запальні захворювання дихальних шляхів:
- Бактеріальний трахеїт та бронхіт – у разі, якщо кашель супроводжується високою температурою і триває більше 10 днів.
- Пневмонія – при підтвердженій бактеріальній або змішаній природі захворювання.
- Загострення хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ) – при виявленні ознак бактеріальної інфекції.
При прийомі антибіотиків можуть бути побічні реакції. Слід враховувати протипоказання до кожного лікарського засобу та дотримуватись рекомендацій лікаря.
Комплексне лікування кашлю та захворювань дихальних шляхів
Кашель може бути сухим або вологим, виявляючись як захисна реакція дихальної системи на інфекції та подразники. Для лікування респіраторних захворювань лікар може рекомендувати:
- протикашльові препарати для пом'якшення сухого кашлю;
- відхаркувальні засоби для полегшення вологого кашлю;
- противірусні препарати у разі вірусної інфекції;
- антибіотики для боротьби із запаленням бактеріальної природи.
При прийомі антибіотиків бажано пити пробіотики для відновлення мікрофлори кишечника, а також дотримуватися збалансованого раціону, щоб подбати про печінку. Обов'язковими складовими будь-якого лікування є питво і правильний режим, необхідний для відновлення пацієнта.
Бережіть своє здоров'я та пам'ятайте, що раціональний підхід до лікування – це запорука успішного одужання та довголіття.
Список літератури:
- Міністерство охорони здоров’я. Настанова 00115. Хронічний кашель у дорослих.
- Макфарлейн Дж., Холмс В., Гард П. та ін. Проспективне дослідження захворюваності, етіології та наслідків захворювань нижніх дихальних шляхів у дорослих у громаді. Thorax 2001 лютий; 56(2): 109-14.
- Яковлева О. О., Біктіміров В. В., Семененко І. Ф. Тактика вибору антибіотиків. Вінниця: Нова книга, 2010. — 200 с.
- Застосування антибіотиків при гострих інфекціях верхніх дихальних шляхів / Am Fam Physician. 2012; 86 (9): 817-822